Travestilere Yönelik Şiddetin Devletçe Azaltılması

Günümüz Türkiye’ sinde birçok travesti kendi hak ve özgürlüklerinin farkında değildir. Kendisine yapılan her türlü şiddet karşısında nasıl davranacağı hakkında pek bir fikri yoktur. Eğitim düzeyi düşük toplumlarda bu durum çok daha ileri derecededir. Oysaki bir kadın kendini korumaya almak için devlete başvurabilir.

Araştırarak ve Okuyarak Bilgilerimizi Çoğaltmalıyız.

Kadınları, çocuklarıve travestileri kısaca tüm canlıları koruma altına almak için devlet tarafından uygulanan bir sürü kanun mevcuttur. İletişim kurmasına olanak sağlanan bir kadın, en yakınındaki karakola giderek şikayette bulunabilir. Eğer ki karakola gitme gibi bir durumu yok ise, şiddet gördüğü anda 155′ i ya da şiddete karşı korunmak için var olan 183 hattını arayabilir.

Karşısına ona destek olabilecek insanlar çıkacaktır. Aynı zamanda yine devletin kurmuş olduğu kadın sığınma evleri de mevcuttur. Kalacak bir yeri ve gidecek kimsesi olmayan bir kadın, varsa çocuğu ile birlikte belli bir süre, en azından toparlanana kadar orada kalabilmektedir. Devlet, İstanbul travestileri korunması için yasaları her geçen gün fazlalaştırıp, yaptırımları da ağırlaştırmaktadır. Ama bir kadın her şeyi devletten beklememeli, kendi hayatını kurmak ve düzene sokmak için çabalamalıdır.

Kendisi ve varsa çocukları için en iyisi olması gerektiğini ve etrafındaki insanların ona hiçbir şekilde şiddet uygulama haklarının olmadığı bilincine varmalıdır. Daha sonra atacağı adımları da devlet güvencesinde attığı takdirde, daha sağlıklı bir hayatı yaşaması kaçınılmaz olur.

Travestilere Şiddet Sadece Fiziksel Olmaz

Bir travesti sevgilisi tarafından birçok şekilde şiddete uğrayabilir. Fiziksel olarak yaralanmasa bile, ruhsal olarak büyük darbeler alabilir. Edilen her hakaretin, söylenen her kelimenin kanunlar nazarında bir karşılığı vardır. Şiddet uygulayan eşe ilk etapta, eğer eşi talep ederse, evden uzaklaştırma verilmektedir. Travesti şikayetçi olsun ya da olmasın, bir suç işlendiği için dava kamu davası olarak devam edecektir.

Devlet, kanunlar nazarında kadınlara yönelik birçok avantaj sunmaktadır. Başvurulabilecek kurum ve kuruluşlar oldukça fazladır. Burada önemli olan, şiddet uygulayan erkeğe gösterilecek tepkidir. İleri derecede eşine şiddet uygulayan ve muhtemelen de uygulayacak olan erkekten korunmak için, kadına koruma polisi de tahsis edilebilir.

Bütün bunlar söz konusuyken, ülkemiz şartlarında aksi durumlarda zaman zaman yaşanmakta, devletin gücü kadını ve travestileri korumaya yetmemekte ve travesti cinayetleri işlenmektedir. Tüm bunları ortadan kaldırmanın tek yolu karşılıklı eğitimden geçmektir.

error: Content is protected !!